Klicka på bilderna för att öppna "förstoringen" i ett pop-up fönster.
Alla bilder är fotograferade av Håkan Johansson.

Det dröjde ända fram till - 82 och släppet av tredje plattan Ebba Grön innan Sveriges bästa rockband kom till Hagfors Folkets Park. Nu var det inte längre som en trio bandet turnerade  runtom i landet. Stry var fast medlem, dessutom så förstärktes bandet av blås. Personligen uppskattade jag aldrig 3:dje Lpn. "Kärlek är stark" och "Uppgång & fall" spelade jag gärna, men resten.. nä, och "Die Mauer" *urk* en låt som bara var en sämre version av "Mental istid". Så det var med lite blandade känslor jag såg fram mot spelningen. Behöver jag säga att i sedvanlig anda så laddade vi "grabbar" ordentligt. Jag är inte säker men vi var antagligen hemma hos Lasse i Björkliden och promenerade in till Folkparken vilket tog en ansenlig tid då vi i gruppen  var ostadiga, kissnödiga, röksugna, pratsamma samt stannade för att tömma det sista innan vi väl var framme.
Så hur var spelningen då ? Tja jag passade på att masa mig fram till scenkanten relativt tidigt för att röka och skandera "skjut en snut", jodå snacka om att vara rebellisk. 
Själva spelningen var en positiv överraskning, framförallt så lät "Flyktsoda" så jävla bra och "Heroinister och Kontorister" blev efter den spelningen en "riktig" Ebba -låt i mina öron. Och som jag skrev i inledningen det var rockbandet Ebba Grön som spelade i Hagfors. 1978 års punkband hade sedan länge blivit en tajt rockmaskin på gott och ont och hur otroligt mycket jag ändå älskar "Vad pojkar vill ha" så är det inte en Ebba Grön låt. Men blev jag besviken då, i helvete heller ! Ebba var kanon, punkt!
Det enda som kändes tråkigt var att jag inte hade fått se dem tidigare. Lite samma känsla när man såg Clash på Roskilde -85. Men Ebba var åtminstone samma band som vrålat ut, "Beväpna er" tillskillnad mot sista upplagan på Clash, som i och för sig levererade ett kompetent rockenroll set, men utan Topper och Jones inget Clash ! 

När Johan www.ebbagrön.nu frågade efter Ebba relaterat material kom jag att tänka på Håkan Johansson även Dansken kallad. En av det få i Hagfors som hade vett nog att uppskattade punken innan Ebbas 2:a LP. Håkan hade också bildat Hagfors enda punkband Napalm. Kanske hade han fotat Ebba, och si, han hade t o m varit inne på soundchecken och fotat. Så här bjussar Punktjafs på Håkans foton från den tiden när Hagfors hade en levande Folkpark och när sommarens höjdpunkt stod på scen. Håll tillgodo !




EBBA GRÖN
I HAGFORS