15 april, 2026

F.K.M – Fjärta Klämmage – Få Kända Män
Västmanland – Hallstahammar 1979-1987

Medlemmar:
Inge ”Vidare” Norlin: Bas
Jorma ”Z. Zwitch” Linna: Gitarr
Hasse Elofsson: Gitarr
Roland ”Ali Kök” Eriksson: Trummor
Anders Larsson: Sång

Historik:
Nog kan man av namnet Fjärta Klämmage gissa sig till att bandet inte var hundraprocentigt seriöst. Det var de inte heller. Hallstahammar var på många sätt en tuff plats att sticka ut på – det räckte med ett kortklippt hår för att riskera stryk, punkkläder behövdes inte ens.

– Det var tufft. På den tiden fick man inte sticka ut, framförallt inte i en bruksort som Hallstahammar. Vi var inte ute och slogs, men de andra ville ju slå oss. Och det gjorde att vi kom närmare varandra och gjorde musik ihop, berättar Hans Elofson.

Det var just den gemenskapen som lade grunden för bandet. På tidiga spelningar 1979 klädde de ut sig i trasmattor och mammas klänningar och spelade något som kunde liknas vid reggae. Sedan fastnade de för ska-vågen och började måla sig schackrutiga i ansiktet i stället.

Hasse, som lyssnat på Ramones och Sex Pistols tills det hände något i kroppen, hade dessförinnan testat vingarna i ett kortlivat band vid namn Lunatics. Sedan hade han provat på traditionell rock ett tag – men det satt fel.

– Jag måste ösa loss på scen. Det kändes så främmande att stå där och pilla med de fina låtarna, säger han.

När Fjärta Klämmage kom knackande på dörren med hela gänget var beslutet enkelt.

Tuffare och mer seriöst

I samband med att basisten Inge Vidare – egentligen Inge Norlin – gitarristen Z. Zwitch, alias Jorma Linna, och trummisen Ali Kök, egentligen Roland Eriksson, fick sällskap av sångaren Anders Larsson och gitarristen Hans Elofson blev bandet successivt både tuffare och mer seriöst. Namnet kortades ned till bokstäverna F.K.M.

Bandet spelade ute en hel del, till en början i och runt hemstaden Hallstahammar. Bryggargården i Västerås – i folkmun Bryggis – var en viktig samlingsplats för hela regionen, med möjlighet att träffa likasinnade och ordna spelningar.

Sedan fick de se en annons om att Pang Records sökte band. Det slutade med medverkan på samlingsskivan Göteborgsrock/Ytterrock med låtarna Galen hund och Bomber som faller. Bolaget visade sig inte vara vad de hoppats på, men det var ändå ett steg framåt – och Bomber som faller visade att bandet hade talang för hittig, refrängstark poppunk.

Ny Våg och MNW

Ännu ett steg togs när F.K.M. 1982 spelade för tre miljoner radiolyssnare samt några hundra på plats i Köpings Folkets park, vars utescen var i det närmaste full. Spelningen sändes i P3-programmet Ny Våg.

– Än idag är det bland det häftigaste jag varit med om. Vi var välrepade som tusan och bara mosade på, säger Hans. Tränar man tre gånger i veckan hela tiden så ger det resultat.

MNW hörde dem på radion och hörde av sig med ett erbjudande om skivkontrakt. Det enda kravet var ett namnbyte – bolaget var rädda att bandet skulle förväxlas med FJK, som också låg på etiketten. 1983 släpptes singeln Lag och rätt med en nyinspelning av Bomber som faller på baksidan. På omslaget stod Få Kända Män, även om förkortningen F.K.M. också syntes.

Turen vänder

Men lyckan höll inte. Efter en förbandsspelning till Imperiet – som bandet själva tyckte gick utmärkt – meddelade MNW att de hade utvecklats åt fel håll. De körde på ett tag till, men 1984 hoppade Jorma och Inge av och bildade Wild Bunch. Få Kända Män fortsatte med nya medlemmar, men 1987 erbjöds Hans en plats i just Wild Bunch – och därmed var Fjärta Klämmages historia över.

Anders Larsson avled 2008, Inge Norlin avled 2024.

Diskografi:
LP Samling: Göteborgsrock/Ytterrock: Galen hund – Bomber som faller (Pang Records
Singel: Lag och rätt – Bomber som faller (MNW

Lämna ett svar